Cyklinowanie i utrzymanie dobrego stanu parkietu

Właściwa konserwacja i pielęgnacja parkietu mają ogromny wpływ nie tylko na jego wygląd, ale również na żywotność drewna, stan lakieru i częstotliwość kolejnych napraw i odnawiania. Jeżeli drewniana podłoga jest dobrze pielęgnowana, kolejne cyklinowania parkietu mogą być wykonywane nawet co dwadzieścia lat, a całkowity okres użytkowania może dorównać żywotności całego domu. A zatem kilka porad na temat codziennej eksploatacji parkietu.

Drewniana podłoga powinna być ozdobą domu. Już tylko z racji tego należy dokładać starań, aby utrzymywać ja w jak najlepszym stanie. Pierwsza i zarazem najważniejsza zasada brzmi: nie dopuszczać do uszkodzenia. Oczywiście nie sposób uniknąć wypadków losowych, jak upuszczenie młotka podczas wieszania obrazu, ale równie groźne są niewielkie, ale nakładające się uszkodzenia powstające podczas przesuwania mebli, czy chodzenia w zabrudzonym obuwiu. Należy przede wszystkim z wszystkie meble, a w szczególności krzesła, fotele, stoliki zabezpieczyć przy pomocy filcowych podkładek pod nóżki. Podłoga musi być systematycznie sprzątana, z częstotliwością stosowną do rodzaju i intensywności użytkowania. Przede wszystkim chodzi o usuwanie wnoszonych na obuwiu drobin piasku powodujących matowienie powierzchni parkietu. W najbardziej obciążonych miejscach może dojść nawet do całkowitego zniszczenia lakieru i degradacji samego drewna. Takie miejsca są bardzo trudne do naprawy, należy zatem uważnie obserwować stan parkietu, aby zawczasu poddawać je dodatkowej konserwacji.

Innym zagrożeniem dla stanu parkietu są znaczne zmiany temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Optymalne wartości, czyli 18-22 stopnie oraz 45-60%, są korzystne również dla mieszkańców. W czasie sezonu grzewczego, kiedy dochodzi do przesuszenia pomieszczeń, bardzo skutecznym sposobem na uniknięcie rozsychania się parkietu jest rozwieszanie suszącego się prania.

Do okresowej konserwacji parkietu należy dobierać środki odpowiednie do zastosowanej po cyklinowaniu chemii. Każdy producent lakieru ma w swojej ofercie również środki do jego odnawiana i konserwacji, które należy stosować zgodnie z zaleceniami.