Cyklinowanie - na jaki lakier się zdecydować?

Cyklinowanie podłogi pozwala przywrócić jej naturalne piękno. Jednak musimy wykonać pewne czynności, by te piękno zachować. Podłoga wymaga więc konserwacji. Długotrwały dobry wygląd zapewni naszej podłodze odpowiednia technika wykończenia. Opowiemy więc trochę o lakierach dostępnych na rynku. Na wytrzymałość powierzchni podłogi, oraz estetykę, wpływ ma zarówno jakość cyklinowania, jak zastosowana do tego celu chemia. Jeżeli cyklinowanie parkietu wykonano nieuważnie, powierzchnia jest pofalowana, o dużej chropowatości, żaden lakier nie ukryje tych wad.

Cyklinowanie podłogi pozwala przywrócić jej naturalne piękno. Jednak musimy wykonać pewne czynności, by te piękno zachować. Podłoga wymaga więc konserwacji. Długotrwały dobry wygląd zapewni naszej podłodze odpowiednia technika wykończenia. Opowiemy więc trochę o lakierach dostępnych na rynku. Na wytrzymałość powierzchni podłogi, oraz estetykę, wpływ ma zarówno jakość cyklinowania, jak zastosowana do tego celu chemia. Jeżeli cyklinowanie parkietu wykonano nieuważnie, powierzchnia jest pofalowana, o dużej chropowatości, żaden lakier nie ukryje tych wad. Naprawa takiej podłogi będzie niestety wymagała powtórnego cyklinowania.

Wybór materiału odpowiedniego do leżącego na podłodze parkietu zawsze obarczony jest ryzykiem, nawet dla doświadczonego parkieciarza. Naturalny charakter tego materiału ujawnia się też po lakierowaniu. Niestety każda podłoga wygląda inaczej, niż na próbkach przygotowywanych przez producentów chemii. Taki jest jednak urok podłóg drewnianych.

Gdy parkieciarz wykona cyklinowanie, oraz dokładnie wypoleruje drewno, odkurza pomieszczenie. Podłoga przygotowana do lakierowania musi być czysta i sucha. Nakłada się dwie lub trzy warstwy lakieru, oraz warstwę lakieru podkładowego, którego zadaniem jest przygotowanie powierzchni na przyjęcie lakieru. Przy drewnach egzotycznych podkład może mieć też za zadanie odcięcie lakieru od drewna, o dużej zawartości olejów naturalnych. Może on być również wykorzystany do przyciemnienia lub rozjaśnienia powierzchni - oczywiście w ograniczonym stopniu. Niektórzy producenci lakieru w swoich produktach nie zobowiązują do stosowania lakieru podkładowego.

Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru poprzednia powinna zostać zmatowiona przy pomocy polerki. Polerka, a więc delikatna forma cyklinowania przez matowienie lakieru, służy do usunięcia nieczystości, często dostających się do pierwszej warstwy lakieru.

Wciąż obecne, lecz coraz rzadziej stosowane są lakiery rozpuszczalnikowe. Są one wypierane z rynku przez nowoczesne lakiery wodorozcieńczalne, których główną zaletą jest zdecydowanie niższa toksyczność. Stworzone są z myślą o zastosowaniach w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Wielu cykliniarzy docenia również mały wpływ lakierów wodnych na odcień impregnowanego drewna. Najbardziej naturalnym stopniem połysku lakieru wodnego jest półmat lub mat - wysoki stopień połysku w ich przypadku jest trudny do uzyskania. Lakiery wodne dzielą się na poliuretanowe, poliuretanowo - akrylowe, jedno oraz dwuskladnikowe. Wybierając lakier dostosowujemy go do obciążenia parkietu w pomieszczeniu. Parkiety o dużym obciążeniu, będą wymagały droższych materiałów dwuskładnikowych. Natomiast w pomieszczeniach mieszkalnych, gdy właściciele nie posiadają dużych zwierząt domowych, w zupełności wystarczy tańszy lakier jednoskładnikowy na bazie poliuretanu, lub też poliuretanowo - akrylowy.