Cyklinowanie parkietu – co warto wiedzieć, zanim zaczniemy

Czy to parkiet, czy deska, czy też mozaika podłogowa – w zdecydowanej większości przypadków drewniana podłoga może i powinna być ozdobą domu czy mieszkania. Zależy to jednak zarówno od rodzaju zastosowanego drewna, sposobu jego ułożenia, ale też od wykończenia powierzchni, za którą największa odpowiedzialność ponosi cyklinowanie podłogi drewnianej.

W przypadku podłogi nowej, najczęściej parkiet układany jest, cyklinowany i lakierowany przez tę samą ekipę fachowców. Jest to zdecydowanie najbardziej korzystne dla inwestora rozwiązanie, gdyż gwarancja na wykonane przez wynajętą firmę prace obejmują wtedy całą podłogę, a nie tylko klepkę, czy lakier. Inwestor nie musi ponadto troszczyć się o wypożyczenie odpowiednich maszyn, ich przegląd, dobór odpowiednich środków chemicznych, najlepszych dla wybranego gatunku drewna czy zastosowanie właściwej gradacji papieru ściernego.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy właściciel domu chce odnowić parkiet, mozaikę podłogową, czy podłogę z desek. Wiele czynności można wtedy wykonać samodzielnie, ale i tak warto skonsultować się z doświadczonym fachowcem. Dobry parkieciarz przede wszystkim pomoże ocenić stan podłogi i podjąć decyzję czy jest w ogóle możliwość skutecznego odnowienia. Cyklinowanie parkietu w celu usunięcia powstałych latami zarysowań i ubytków lakieru może przywrócić podłodze blask nowości, ale może również odkryć nieprawidłowe wybarwienia czy trudne do wypełnienia szczeliny. Zwykle jednak, jeśli drewniana posadzka jest „zdrowa”, udaje się i warto próbować przywrócić jej estetyczny wygląd.

Podstawową trudnością w parkieciarstwie, jest konieczność uzyskania jednolitej barwy, gładkości i nabłyszczenia na dużej powierzchni podłogi. Największe znaczenie ma tutaj cyklinowanie podłogi, które powinno usunąć wszelkie niedoskonałości wynikłe z montażu parkietu, desek czy mozaiki. Cyklinowanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznych maszyn i wykonywane jest zawsze w kilku etapach, w których stosowane są coraz drobniejsze gradacje zakładanego do maszyny papieru ściernego. Odpowiedni dobór gradacji wynika z konieczności dostosowania się do rodzaju drewna, jego wilgotności oraz stanu powierzchni. Zawsze zaczynamy od grubego ziarna, a kończymy najdrobniejszym. Pomiędzy cyklami szlifowania należy skrupulatnie sprawdzać stan powierzchni. Wszelkie uwidocznione szczeliny powinny zostać od razu zaznaczone, a następnie wypełnione specjalną masą szpachlową wymieszaną z pyłem zebranym przez cykliniarkę. Takie wypełnienie niczym nie będzie się różnić od samego drewna. Wypełnienia należy oczywiście ponownie cyklinować.

Kolejny problem, o którym pamięta doświadczony parkieciarz polega na tym, że upewnienie się, że cyklinowanie parkietu zostało wykonane prawidłowo następuje dopiero po nałożeniu i wypolerowaniu pierwszej warstwy lakieru. Ujawniają się wtedy wszystkie przeoczone szpary, niedokładnie wypolerowane ślady pracy cykliniarki taśmowej i rotacyjnej krawędziówki, zmieniające odbicie światła. Zwykle dopiero wtedy wychodzą uszkodzenia, które nieodpowiednia praca lub obsługa cykliniarki spowodowała na powierzchni podłogi.

Prawidłowo wykonana i polakierowana podłoga z ładnego drewna to prawdziwa radość dla oczu, ale wymaga systematycznej konserwacji i unikania uszkodzeń. Warto posłuchać rad fachowca dotyczących środków do pielęgnacji i czyszczenia parkietu, tym bardziej, że nie wszystkie są odpowiednie do konkretnego lakieru.