Cyklinowanie parkietu - najważniejszy, lecz nie ostatni zabieg

Cyklinowanie jest najważniejszą fazą układania czy odnawiania parkietu. Od niego zależy wygląd i jakość podłogi. Aby jednak jak najrzadziej pojawiała się potrzeba powtarzania tego kłopotliwego zabiegu, należy zastosować odpowiednią konserwację i pielęgnację parkietu.

W zależności od rodzaju zastosowanego drewna oraz oczekiwań co do końcowego wyglądu powierzchni parkietu zastosować można kilka rodzajów środków impregnujących, które ogólnie dzielą się na dwie grupy: lakiery i oleje. Wraz z pojawianiem się coraz większej oferty różnych gatunków drewna egzotycznego rośnie popularność olejowania, uważanego również za bardziej ekologiczne, niemniej wciąż najczęściej stosowaną metodą zabezpieczania powierzchni parkietu jest lakierowanie.

Do parkietów i innych podłóg drewnianych stosuje się specjalne rodzaje chemii parkieciarskiej, wyróżniającej się wysoką odpornością na ścieranie, znacznie większą niż w środkach stosowanych w stolarstwie. Lakiery podłogowe zawierają dużą ilość utwardzaczy, co w przypadku starszych środków rozpuszczalnikowych wymaga bardzo uważnego stosowania, ze względu na ich toksyczność. Znacznie bezpieczniejsze i coraz częściej stosowanie są nowoczesne lakiery wodorozcieńczalne, które mają również mniejszy wpływ na zmianę barwy parkietu.

Odpowiedni dobór lakieru pozwala zarówno podkreślić, jak i stonować charakter parkietu. Przed zasadniczym lakierowaniem powierzchnię można również poddać barwieniu, o czym piszemy w innym artykule na naszej stronie. Zazwyczaj przed zasadniczym lakierowaniem nakładana jest warstwa podkładowa, ale niektóre rodzaje lakieru nakłada się bezpośrednio na cyklinowany parkiet. Jest bardzo ważne, aby skonsultować z doświadczonym parkieciarzem, jaki rodzaj chemii powinien być zastosowany dla uzyskania oczekiwanego efektu. Pamiętajmy, że podczas cyklinowania parkietu można poczynić wiele spostrzeżeń na temat charakteru ułożonego drewna, które pozwolą odpowiednio skorygować informacje, jakie daje oglądanie przygotowanych przez producentów próbek. Dzięki temu lepiej dopasujemy rodzaj i sposób lakierowania.

Lakierowanie wymaga położenia co najmiej dwóch warstw(w zależności od typu lakieru), pomiędzy którymi należy wykonać matowienie powierzchni przy pomocy maszyny polerskiej z zainstalowanym odpowiednim padem.