Cyklinowanie parkietu, rodzaje maszyn, techniki pracy

Kilka porad dla początkującego cykliniarza. Rodzaje maszyn stosowanych do cyklinowania podłogi, materiały ścierne, krążki, siatki, pady. Kontrola stanu cykliniarki przed rozpoczęciem pracy. Różnice między cykliniarka taśmową a rantówką. Polerowanie i olejowanie maszynowe.

Zazwyczaj przy układaniu nowego parkietu inwestor zlecający pracę decyduje się na wynajęcie ekipy parkieciarzy, która wykona parkiet od A do Z. Jest to bardzo rozsądne podejście chociażby ze względu na optymalne wykorzystanie czasu ekipy oraz ze względu na gwarancję, która w takim przypadku dotyczy całej podłogi. Warto również kierować się zasadą, że im cenniejsze drewno ma zostać położone na posadzce, tym wyższe powinny być kwalifikacje wykonujących te prace specjalistów.

Inaczej sprawy się mają w przypadku konieczności odnowienia parkietu, mozaiki, czy podłogi z desek. Jeżeli podłoga jest równa i stabilna, takiego zadania podjąć się może każdy, kto ma wystarczające doświadczenie chociażby w majsterkowaniu, czy różnego rodzaju domowych remontach. Warto jednak przed wypożyczeniem cykliniarki skonsultować się z doświadczonym parkieciarzem, który doradzi optymalne metody pracy w tym konkretnym przypadku.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do pracy wypożyczonej maszyny. Wiodącym producentem od lat jest tu firma Lagler. Do innych uznanych producentów cykliniarek należą firmy Frank, Bona, Janser oraz wytwarzająca szlifierki talerzowe firma Numatic. Te marki rzadko jednak pojawiają się w wypożyczalniach, a stan cykliniarek często odbiega od wymaganego do rozpoczęcia prac.

Największa część pracy wykonuje się cykliniarką taśmową. Pierwszy przebieg wymaga papieru o ziarnistości 36, a nawet 24 w przypadku usuwania farby, natomiast ostatni wykonuje się numerem 100 a nawet 120. Każda wymiana taśmy w cykliniarce wymaga upewnienia się, że wszystkie elementy są poprawnie umocowane. Ostatnie przejście powinno być dostosowane do układu klepek i kierunku padania światła, aby ślady cyklinowania były jak najmniej widoczne. Tam, gdzie nie dotrze cykliniarka taśmowa należy użyć maszyny rotacyjnej, tak zwanej rantówki, wyposażonej w specjalną łapę umożliwiającą cyklinowanie parkietu na przykład pod kaloryferami czy schodami.

Ostatnią maszyną, niezbędną do uzyskania najlepszego efektu jest polerka, wygładzająca powierzchnię i usuwająca ślady przejścia cykliniarki. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie zbiegają się miejsca szlifowane taśmowo i rotacyjnie. Przy zastosowaniu odpowiednich padów polerka znakomicie sprawdza się również podczas olejowania i woskowania podłogi.