Cylinowanie i olejowanie parkietu dębowego.

Dzięki uprzejmości strony www.cyklinowanie.pl chcielibyśmy przedstawić mniej popularną u nas technikę zabezpieczenia parkietów. Chodzi o zdecydowanie bliższe natury olejowanie drewna.

Olejowanie podłogi niewątpliwie ma swoich zwolenników – wydobywa rys drewna, sprawia iż pomieszczenia wydają się cieplejsze. I to nie koniec zalet. Parkiet olejowany można w łatwi sposób miejscowo naprawić, oczywiście o ile nie są to znaczne uszkodzenia. Nie dziwi nas więc powiększające się grono użytkowników – a czy szczęśliwych – to już niestety zależy w znacznej mierze od nich samych.

Drewno pod wypływem oleju uzyskuje głębię barwy. Usłojenie staje się zdecydowanie wyraźniejsze. Chętnie olejujemy większość rodzimych gatunków, a król naszych drzew – dąb – jest zdecydowanie do tego predysponowany. Egzotyki, tzw. „tłuste” gatunki również chętnie współpracują z tego rodzaju wykończeniem. Niektóre wręcz nie tolerują innego. Natomiast np. rodzimy Buk chłonie olej nierówno i kapryśnie – z tego powodu przed wykonaniem zabezpieczenia dobrze poradzić się wykonawcy, czy dane drewno będzie z nim współgrało.

Teraz o wadach. Główną wadą parkietów olejowanych jest obowiązek okresowych renowacji. Interwał tych renowacji powinien być już świadomym wyborem użytkownika – widząc szarzejące miejsca, szybko zmieniające barwę pod wpływem wody niezwłocznie wykonujemy renowację! Olej na podłogę możemy nanieść zgodnie z instrukcjami producenta, lub zamówić do tego specjalistyczną firmę.

Podłogę zabezpieczoną olejem trzeba również zmywać odpowiednimi środkami, zwykle oferowanymi w asortymencie producenta. Są to tzw. mydełka olejowe, które rozpuszczone w wodzie pozwalają na delikatne czyszczenie podłogi wraz z naniesieniem małej ilości impregnatu. Używanie środków do tego przeznaczonych zdecydowanie wydłuża żywotność podłogi, i zmniejsza częstotliwość „dużych renowacji”.

Należy również pamiętać, że wszelkie kombinacje kolorystyczne, czy to w stronę bieli czy kolorów ciemnych, a odchodzące od koloru naturalnego będą trudniejsze w utrzymaniu. Modna ostatnio mocno bielona podłoga, chociaż niewątpliwie atrakcyjna, dużo szybciej wykazuje wizualne objawy zużycia niż podłoga naturalna. To samo dzieje się z kolorami ciemnymi. Przed wyborem odcienia należy się zastanowić się, jak podłoga ma być użytkowana.