Ogrzewanie podłogowe i parkiet, kilka porad praktycznych

Jak ma się ogrzewanie podłogowe do układania i cyklinowania parkietu? Czym różni się użytkowanie parkietu ułożonego w pomieszczeniu ogrzewanym podłogowo od tradycyjnych rozwiązań?

Parkiet układany na ogrzewanej podłodze przede wszystkim musi być wykonany z drewna wykazującego minimalne zmiany wymiarów na skutek zmian wilgotności i temperatury otoczenia. Z rodzimych gatunków zalecane są: dąb i jesion, natomiast z egzotycznych: jatoba, merbau, doussie. Podłogę należy układać z użyciem specjalnych klejów o podwyższonej elastyczności, lub też, podobnie jak w przypadku paneli podłogowych, jako podłogę pływającą.

Za jedną z największych zalet tradycyjnego parkietu uważa się bardzo dobrą izolacje cieplną, utrudniającą ucieczkę ciepła z pomieszczenia. Niestety, cecha ta jest niekorzystna z punktu widzenia ogrzewania podłogowego, sprawia bowiem, że wytwarzane pod parkietem ciepło z trudem przenika do wnętrza. Sposobem rozwiązania tego problemu jest zastosowanie parkietu warstwowego, składającego się z dwóch warstw: nośnej i licowej. Taki parkiet jest znacznie cieńszy, pozwala zatem na zmniejszenie strat ciepła. Bardzo często jako warstwę licową wykorzystuje się tak zwany finishparkiet, czyli fabrycznie wykończoną klepkę, nie wymagającą cyklinowania po ułożeniu.

Użytkowanie ogrzewania podłogowego znajdującego się pod parkietem wymaga pewnego wyczucia i pamiętania, że naturalne drewno najgorzej reaguje na gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności. Przede wszystkim nie wolno przestawiać ogrzewania bezpośrednio z jednego skrajnego położenia w drugie. Trzeba być także przygotowanym na to, że w sezonie grzewczym mogą pojawiać się szczeliny, które latem powinny znikać.