Olejowanie parkietu - powrót do natury

Olejowanie to alternatywny dla lakierowania sposób impregnacji i konserwacji powierzchni parkietu. Kiedy warto stosować olejowanie parkietu i jaki ma to wpływ na trwałość podłogi oraz jej wygląd?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przyzwyczailiśmy się do tego, że drewniane podłogi zabezpieczane są przy pomocy lakierów. Szczególne wymagania dotyczące odporności na ścieranie sprawiają, że najczęściej stosowane lakiery rozpuszczalnikowe zawierają dużo toksycznych dodatków, niebezpiecznych podczas lakierowania i wymagających bardzo dokładnego wietrzenia pomieszczeń, nierzadko również mają zły wpływ na samopoczucie bardziej wrażliwych osób. Znacznie bezpieczniejsze są nowoczesne wodorozcieńczalne lakiery akrylowe, coraz częściej stosowane przez parkieciarzy.

Pojawienie się kilkanaście lat temu na naszym rynku egzotycznych gatunków drewna parkietowego, sprawiło, że przypomniano sobie przy tej okazji o tradycyjnych, stosowanych przed erą lakierów, metodach konserwacji parkietów. Olejowanie i woskowanie, bo nich mówimy, są typowymi metodami impregnacji parkietu z drewna egzotycznego, o większej gęstości i twardości, ale bardzo dobrze sprawdzało się przez setki lat również na naszych rodzimych gatunkach drewna. Teraz, przy stale podnoszącej się świadomości ekologicznej oraz poszukiwaniu środowiska życia wolnego od alergenów, znaczna część inwestorów rezygnuje z lakierów na korzyść właśnie naturalnych metod konserwacji parkietów.

Ekologiczność to nie jedyna zaleta olejów do impregnacji drewna. Odpowiednio wykonane olejowanie może bardzo mocno podkreślić naturalny rysunek drewna, co daje bardzo interesujący efekt również na odnawianych parkietach z dębu czy jesionu. Dostępne są zarówno oleje bezbarwne, jak i barwiące, pozwalające na mniejszą lub większą zmianę odcienia powierzchni parkietu.

Oleje do impregnacji parkietu dzielimy na nietwardniejące, całkowicie naturalne, oraz twardniejące z dodatkami nietoksycznych środków utwardzających, zwykle żywic. Naturalne olejowanie impregnuje powierzchnię drewna, ale zarazem nadaje mu naturalny wygląd. Aby uzyskać parkiet o wysokim połysku zastosować trzeba olejowoski, wytwarzające na powierzchni cienką błonę, poddającą się polerowaniu. W przypadku niektórych gatunków drewna egzotycznego, zawierających szczególnie dużo oleju naturalnego, polerowanie parkietu należy przeprowadzić po jednym dniu schnięcia powierzchni, gdyż naturalne fugi mogą dłuższy czas oddawać nadmiar oleju.

Olejowany parkiet pielęgnujemy równie środkami naturalnymi, czyli woskami. Ważna jest regularność tego zabiegu, dostosowana do intensywności użytkowania parkietu. Najlepsze efekty daje nałożenie dwóch warstw wosku bezpośrednio po sobie, jeśli wykorzystujemy do tego celu polerkę ze specjalnymi padami do woskowania parkietu, zabiegi te są łatwe i mało absorbujące, za to utrwalają wygląd parkietu na dłużej i czynią jego powierzchnie bardziej odporną na zabrudzenia.

Olejowany i woskowany parkiet bardziej niż lakierowany podkreśla indywidualny charakter ułożonego na podłodze drewna. Parkiet lepiej pracuje, dostosowując się do wilgotności pomieszczenia. Należy jednak brać pod uwagę, że nawet najbardziej starannie woskowana podłoga nie osiągnie takiego połysku, jak lakierowana, zatem dla tych inwestorów, którym zależy na lustrzanym połysku, olejowanie może okazać się niewystarczającym sposobem impregnacji parkietu.