Parkiety egzotyczne

Coraz częściej inwestorzy decydują się na wykonanie podłogi z egzotycznych gatunków drewna, przede wszystkim za sprawą rosnącej oferty rynkowej, pozwalającej na zapoznanie się z różnymi rodzajami parkietów wykonanych z drewna egzotycznego. Jakie są najważniejsze różnice między parkietem z rodzimych gatunków drewna a pochodzącymi z innych kontynentów?

Najważniejsza różnica to oczywiście wygląd. Sprowadzane z Azji, Ameryki Południowej czy Afryki gatunki drewna mają bardzo zróżnicowany rysunek słojów i wybarwienie. Parkiety egzotyczne zyskują na popularności głównie z tego względu, dlatego coraz częściej rodzimy dąb, buk, czy jesion jest zastępowany przez Doussie, Iroko, Merbau, Teak, Lapacho, Badi, Kempas, Massarandube, Guatambu, czy Tauari. Niektóre z tych gatunków są dobrze znane bardziej doświadczonym parkieciarzom, inne z kolei wymagają bardzo indywidualnego podejścia.

Nie tylko wygląd, ale również właściwości użytkowe sprawiają, że drewno egzotyczne stwarza dodatkowe możliwości. Zwykle są to gatunki pochodzące ze stref podzwrotnikowych, a zatem są bardziej odporne na wysoką wilgotność. Teak, na przykład, pozwala na położenie parkietu nawet w łazience. Lepsze właściwości mechaniczne i mniejsza podatność na zmiany wymiarów wynikające ze zmian wilgotności powietrza sprawiają, że parkiet egzotyczny często układany jest ze stosunkowo dużej klepki, podkreślającej oryginalność podłogi.

Ze względu na większą twardość i znacznie wyższą zawartość substancji oleistych cyklinowanie parkietu z egzotycznego drewna może stwarzać problemy mniej doświadczonym parkieciarzom. Wymaga również stosowania zupełnie innej, specjalizowanej chemii, poczynając od kleju, aż po lakier. Konieczne jest upewnienie się, że aplikowane środki są odpowiednie dla danego gatunku drewna. Często wymaga to przeprowadzenia prób lakierowania w miejscach mało widocznych, aby przekonać się, czy zastosowany środek jest odpowiedni do konkretnego gatunku drewna. Niekiedy najlepiej jest zrezygnować z lakierowania na rzecz olejowania i woskowania, szczególnie wtedy, gdy parkiet egzotyczny wykazuje dużą twardość, połączoną a wysoką zawartością olejów.