Układanie parkietu - kilka podstawowych zasad

Układanie i cyklinowanie parkietu jest rzemiosłem, w którym najważniejsze jest doświadczenie w pracy z drewnem. Od prawidłowego obliczenia ilości niezbędnego materiału, poprzez układanie aż po polerowanie po cyklinowaniu – można to zrobić samemu, przestrzegając najważniejszej w pracy z drewnem zasady: trzy razy zmierzyć, zanim się utnie.

Doświadczony parkieciarz pracuje szybko. Znajomość najważniejszych technik parkieciarskich oraz wielu praktycznych sztuczek, wyposażenie w odpowiednie narzędzia i pomocniczy sprzęt sprawiają, że postęp pracy zawodowca jest dużo szybszy, niż majsterkowicza. Ale najważniejszy jest końcowy efekt. Najgorzej, kiedy dopiero wtedy trzeba wezwać fachowca...

A zatem kilka najważniejszych zasad dla tych, którzy chcieliby spróbować własnych sił w układaniu parkietu. Jak mówiliśmy, przydaje się doświadczenie w pracy z drewnem, a najważniejsza jest świadomość, że drewno, jako materiał naturalny, odznacza się stosunkowo dużą higroskopijnością. Wchłanianie i oddawanie wilgoci powoduje zmiany wymiarów klepek, co w przypadku niewłaściwie przygotowanego podłoża może spowodować „wstawanie” klepek, uniemożliwiające cyklinowanie parkietu. Kluczowe jest upewnienie się, co do właściwej wilgotności podłoża. Wilgotność posadzki cementowej nie może przekraczać 2%, andryhytowej – 0,5%, zaś drewnianej – 13%. Próbki podłoża należy sprawdzać przed zakupem parkietu oraz bezpośrednio przed układaniem.

Zapakowany fabrycznie parkiet musi zostać zaaklimatyzowany w pomieszczeniu, w którym ma zostać ułożony. Może to potrwać nawet kilkanaście dni, aż nie zostanie osiągnięta optymalna wilgotność klepki, w granicach 7-13%, a najlepiej 9-11% w momencie rozpoczęcia układania. Niezbędna ilość parkietu zależy nie tylko od rozmiarów pomieszczenia, ale również od wybranego wzoru układania, powodującego powstawanie większych, lub mniejszych odpadów. Pamiętać trzeba również o odpowiednim nadmiarze na klepki nie trzymające standardu, które zawsze mogą się trafić. Pewien wpływ na ilość materiału ma też rozmiar klepki, zależy bowiem od niego wielkość niezbędnych dylatacji.

Parkiet należy układać w takich warunkach, w jakich będzie użytkowany, czyli przy temperaturze około 21 stopni oraz wilgotności 60%. Dzięki temu połączenia klejowe będą optymalnie pracować oraz unikniemy problemów z rozsychaniem połączeń. Dobór środka gruntującego w znacznym stopni zależy od wybranego kleju, a ten z kolei od wielkości klepki i gatunku drewna. Najlepiej korzystać z wyrobów tego samego producenta, aby uniknąć problemów z nieprawidłową współpracą. Największym problemem dla majsterkowiczów jest utrzymanie właściwych dylatacji, odpowiedzialnych za równomierną pracę parkietu. Pamiętajmy, że im lepiej ułożona klepka, tym łatwiejsze jest cyklinowanie parkietu i wieloletnie utrzymanie jego jakości. Tymczasem jednak świeżo ułożony parkiet musi dwa tygodnie leżeć, aby drewno dostosowało się do swojej nowej formy.