W jaki sposób zadbać o wygląd i trwałość cyklinowanej powierzchni

Cyklinowanie parkietu pozwala na usunięcie gromadzących się latami odbarwień i nierówności oraz przywrócenie podłodze barwy i blasku nowości. Z dwóch względów warto jednak zadbać o to, aby cyklinowanie wykonywać jak najrzadziej, nawet raz na dwadzieścia lat. Oto kilka porad, w jaki sposób jak najbardziej opóźnić kolejne cyklinowania parkietu.

Po pierwsze cyklinowanie parkietu to poważny remont w zamieszkanym domu. Nie ma problemu w nowo budowanych obiektach, lub przy remoncie kapitalnym, ale raczej niemożliwe jest cyklinowanie podłogi przy okazji prania dywanu. Po drugie każde cyklinowanie zdejmuje z podłogi kolejna warstwę drewna. Dobry parkiet i nowoczesne maszyny pozwalają na cyklinowanie nawet kilkanaście razy, ale podłoga staje się coraz cieńsza, a grubość posadzki jest jedną z najważniejszych zalet parkietu.

Jak zatem dbać o parkiet, aby cyklinowanie można było wykonywać jak najrzadziej? Podstawowa zasada to regularne czyszczenie i konserwowanie, oraz unikanie powstawania uszkodzeń. Po każdym cyklinowaniu parkiet pokrywany jest kilkoma warstwami lakieru, które do całkowitego utwardzenia potrzebują około dwóch tygodni. Przez ten czas najlepiej byłoby nie korzystać w ogóle z pomieszczenia. W szczególności należy unikać przesuwania mebli i wchodzenia w twardym, zanieczyszczonym obuwiu.

Kiedy można rozpocząć normalne użytkowanie podłogi powinien inwestorowi zadeklarować parkieciarz. Zależy to bowiem od rodzaju stosowanej do impregnacji chemii i lakierów. Podobnie warto starannie dobrać środki czyszczące, które będą stosowane do codziennej pielęgnacji parkietu. Podczas tych zabiegów należy unikać stosowania zbyt silnych stężeń środków chemicznych oraz nadmiaru wody. Najlepiej jeżeli wilgoć wraz z rozpuszczonymi zanieczyszczeniami jest systematycznie usuwana z powierzchni podłogi. Trzeba dbać o dobre wyciskanie mopa i unikanie gromadzenia się wody w tych samych miejscach – tam na pewno szybko pojawią się odbarwienia.

W miarę systematycznie, zależnie od stanu parkietu i zaleceń producenta lakieru powinna być przeprowadzana konserwacja lakieru. Najlepiej do tego celu stosować gotowe zestawy konserwujące, zawierające nie tylko środek konserwujący odpowiedni do konkretnego lakieru, ale również materiały pozwalające na równomierne jego nanoszenie, unikanie zacieków i mocne związanie z lakierem. Konserwacja skutecznie usuwa zmatowienia, przywracając połysk. Zabezpiecza również parkiet w miejscach, gdzie doszło do mechanicznego uszkodzenia warstwy lakieru.