Zalety i wady parkietu - kiedy warto go układać?

Na rynku oferowanych jest kilka systemów wykańczania posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Podłogi drewniane, należące do najbardziej popularnych rozwiązań, również dzielą się na wiele rozwiązań technologicznych, do których zaliczają się zarówno parkiety, jak i panele podłogowe. Czym kierować się wybierając pomiędzy parkietem a panelami?

Zdecydowaną zaletą paneli jest ich niska cena i łatwość montażu. To sprawia, że koszt wykonania nowej podłogi z paneli jest bardzo niski – podłogi nie trzeba cyklinować, lakierować, zwykle nie potrzeba również pomocy doświadczonego parkieciarza, aby uzyskać zadowalający efekt. To bardzo ważne argumenty przy remoncie czy wykańczaniu mieszkania, ale na tym też kończy się lista zalet paneli.

Na drugim biegunie cenowym znajdują się drewniane parkiety. Są to najdroższe podłogi, nie tylko ze względu na cenę materiału, ale również koszty układania i utrzymania. To jednak już wszystkie wady parkietu. Natomiast lista jego zalet jest znacznie dłuższa.

Po pierwsze parkiet drewniany jest znacznie grubszy od paneli. Wykonana z niego posadzka stanowi znacznie lepszą izolację akustyczną i termiczną. Ponadto duża ilość naturalnego drewna znacząco poprawia mikroklimat pomieszczenia, pozwalając na łagodne zmiany wilgotności powietrza. Szczególnie skuteczne są pod tym względem niektóre parkiety egzotyczne, o dużej chłonności.

Grubość posadzki pozwala również na regularne odnawianie podłogi. Cyklinowanie parkietu, wykonywane zawsze po jego ułożeniu można powtarzać wielokrotnie, przywracając nie tylko początkowy wygląd, ale pozwalając również na zmianę charakteru podłogi co kilkanaście lat. Po usunięciu warstwy starego lakieru parkiet można poddać barwieniu, oraz zastosowań bardziej ekologiczne sposoby konserwacji, czyli olejowanie i woskowanie, bardzo polecane ze wzgledów antyalergicznych.

Dobrze ułożony i pielęgnowany parkiet może być cyklinowany nawet kilkanaście razy i to w odstępach nawet dwudziestoletnich. Wydaje się zatem, że planując budowę domu, który będzie służył kilku pokoleniom mieszkańców inwestor powinien brać pod uwagę ułożenie takiej podłogi, która dorówna żywotnością całemu domowi. W szczególności parkiet najlepiej sprawdzi się w tych częściach domu, które są najczęściej użytkowane.

Jako materiał w stu procentach naturalny nawet mocno zużyty i zdemontowany parkiet można jeszcze wykorzystać jako drewno opałowe, czego nie można zrobić ze zużytymi panelami, wymagającymi specjalistycznej utylizacji.