Zmienianie barwy parkietu po cyklinowaniu

Coraz bardziej popularne w naszym kraju importowane z Ameryki Południowej, Afryki czy Azji gatunki egzotycznego drewna pozwalają na uzyskanie bardzo interesujących efektów wizualnych i nadanie wnętrzom bardziej indywidualnego charakteru. Podobne efekty można uzyskać stosując odpowiednie techniki barwienia parkietu. W tym artykule dowiemy się jak połączyć cyklinowanie parkietu oraz zmianę jego wyglądu.

Cyklinowanie podłogi, czy to pierwsze, czy kolejne, zwykle jest dobrą okazją do przemyślenia zmian, jakie można wprowadzić w wyglądzie podłogi przez nadanie jej innej barwy lub zastosowanie innego rodzaju wykończenia. Drewniane podłogi wytwarzane z typowych na naszej szerokości geograficznej gatunków drewna są zwykle dużo jaśniejsze niż parkiety układane z drewna egzotycznego. W większych pomieszczeniach, typowych dla współczesnego budownictwa jednorodzinnego, ciemna podłoga stwarza wrażenie większej przytulności. Pokój staje się cieplejszy.

Inwestor w nowym domu ma możliwość swobodnego wyboru gatunku drewna na parkiet. Nieco gorsza jest sytuacja właściciela mieszkania, w którym parkiet już jest, wymaga tylko cyklinowania. Zazwyczaj warto rozważyć możliwość wykonania bejcowania. To typowy w stolarstwie zabieg technologiczny, pozwalający na zmianę barwy drewna dla upodobnienia go do innego gatunku. Problemem jest odpowiednie przeniesienie go do praktyki parkieciarza. Stopień zabarwienia parkietu bejcą zależy od chłonności drewna, a ta jest bardzo nierównomierna. Nanoszenie bejcy można wykonać pędzlem, wałkiem lub przy zastosowaniu blachy parkieciarskiej, tak samo dla bejcy wodnej, jak i spirytusowej.

Parkiet bejcowany może być lakierowany typowymi lakierami do podłóg, ale na bardziej intensywnie eksploatowanych fragmentach podłogi może stosunkowo szybko dojść do odbarwienia. Innym sposobem jest zastosowanie impregnatów barwiących połączonych ze specjalnym lakierem, wymagającym dodatkowego nakładania. Konieczność stosowania specjalnej chemii często stawia pod znakiem zapytania opłacalność takiej metody.

Na pewno warto rozważyć zastosowanie przygotowanych przez producentów chemii systemów barwienia parkietu opartych na bejcach olejowych. Ich nakładanie i rozprowadzanie jest łatwiejsze, ze względu na zwolnione wnikanie w drewno, wymagane jednak jest zastosowanie mechanicznej polerki ze specjalnymi, chłonnymi padami zbierającymi nadmiar barwnika.

Można spotkać się z drewnem przyciemnianym metodą odymiania (wędzenia). Szczególnie ciekawe efekty daje to w przypadku dębu. Grubość warstwy o zmienionej barwie jest stosunkowo niewielka, co zmusza do bardzo ostrożnego cyklinowania. Dodatkowo w trakcie pracy wydziela się silny zapach amoniaku.

Barwienie rodzimych gatunków drewna jest ciekawą alternatywą dla parkietów egzotycznych, ale przez podjęciem decyzji należy skonsultować się z doświadczonym parkieciarzem. Potrafi on ocenić, kiedy warto stosować parkiet barwiony, a kiedy ułożyć po prostu parkiet egzotyczny.